5 beneficii ale tenisului pentru toata familia - Tennis Hero

5 beneficii ale tenisului pentru toata familia

duminică, 16 aprilie 2017

Dan Lazar
Follow Us

Dan Lazar

Dan este co-fondator @tennishero, o afacere construita din pasiune pentru tenis inca din copilarie, pasiune ce i-a adus titlul de "Vice-campion Național".
Dan Lazar
Follow Us

 

Sportul de orice fel ne ajuta de cele mai multe ori sa ne simtim mai sanatosi si mai puternici, dar are si “efecte secundare” ca dezvoltarea de obiceiuri bune, atat pe termen scurt cat si pe termen lung.

O parte din prietenii nostri ne spun ca primele ganduri care le vin despre tenis sunt forta, dedicatie si … Simona Halep. Multi dintre ei poate se gandesc la tenis ca fiind un sport de performanta, nicidecum un sport de placere sau distractie, de aceea putem fi tentati sa alegem activitati mai traditionale, precum alergatul, inotul sau ciclismul, care par mai pentru “toata lumea”. Pe langa beneficiile pe care le aduc aceste sporturi sanatatii noastre, tenisul ne provoaca sa ne folosim atat corpul, cat si mintea.

 

 1. Dezvoltarea armonioasa

 

Cand unul dintre elevii nostri ne-a rugat sa-i explicam si baiatului sau de 8 ani ce se intampla atunci cand jucam tenis, i-am raspus ca ne ajuta sa ne dezvoltam muschii prin “1000 de salturi mici”.

Tenisul, prin miscarile sale rapide ne ajuta sa ardem grasimi dar si sa ne antrenam muschii picioarelor, ai bratelor si ai intreg trunchiului. Datorita tonusului crescut, tatal din cazul de mai sus va fi in forma mai buna atunci cand se joaca impreuna cu cei 2 copii ai sai pret de cateva ore.

Neavand miscari repetitive, in tenis nu ai timp sa te plictisesti. Fiecare serva de la oponent este diferita si esti provocat sa alergi de-a lungul si de-a latul terenului la viteze diferite in mod constant. Astfel, intr-o ora de tenis reusesti sa arzi un numar mare de calorii dar si sa iti antrenezi toate grupele musculare, scutind timpul dedicat altor antrenamente sofisticate.

 

 

  2. Antrenament pentru creier

Task-urile repetitive ne obosesc iar pe copiii nostri ii plictisesc. Ei bine, tenisul ne provoaca sa ramanem alerti pe tot parcursul jocului. Fiind bazat pe geometrie si fizica, ne ajuta sa ne dezvoltam abilitati strategice, similar unui joc de sah.

Gandindu-ne la tactica cea mai buna de castig, acest sport ne ajuta sa generam noi conexiuni intre neuroni, dezvoltandu-ne creativitatea. Noi cei adulti ne pastram in forma mintea peste ani, ramanand alerti si rapizi chiar si la batranete, iar cei mici isi dezvolta abilitatile cognitive mai repede, descurcandu-se mai bine chiar si la scoala.

 

 

 

 3. Coordonare si disciplina

Cu cat practici un sport ca tenisul mai des, cu atat mai usor iti va fi sa iti coordonezi miscarile corpului, sa ai un echilibru mai bun si sa te poti concentra mai bine. Odata ce te implici in joc de cateva ori, incepi sa fii atras de potentiala victorie si astfel devii mai consecvent in antrenamente.  Ca sa nu crezi ca totul se rezuma doar la joc, toate abilitatile desprinse in tenis se transpun si in viata din afara terenului. Astfel vei deveni mai disciplinat si mai productiv, la servici dar si in timpul liber. Profita de surplusul de energie si optimism si apuca-te de un hobby la care te gandesti de mult.

Si cum disciplina e benefica pentru oricine, copilul tau va aprecia peste ani si ani obiceiuri bune deprinse de mic. Astfel nici nu trebuie sa iti imaginezi noi moduri prin care sa ii explici ce important e sa fii disciplinat, ci va invata inconstient singur, practicand un sport care ii place.

 

 

4. Fair play

Participantii jocului de tenis, in special cei mai tineri, invata cum sa fie in competitie si sa accepte responsabilitatea. Avantajele unui sport cu oponent sunt ca ne invata sa ne asumam greselile, dar si sa apreciem victoriile, doua componente necesare unui joc fair play.

De fiecare data cand ii vedem pe elevii nostri prichindei cum invata sa nu isi mai repete erorile in joc si apreciaza servele bune pe care oponentii lor le-au dat, ne creste inima sa stim ca am reusit sa le transmitem nu doar pasiunea pentru joc, dar si valori care ii vor ajuta pe tot parcursul vietii. Marturisim ca tragem cu urechea la povestile pline de entuziasm pe care le spun parintilor la sfarsitul orei si ne bucuram ca am adus zambete intregii familii.

 

 

 

 

5.  Increderea in sine

 

Jucand tenis regulat, vei fii motivat atat in joc cat si in restul timpului. Asta te va ajuta sa faci fata mai usor provocarilor si vei avea o perspectiva mai optimista in activatile pe care le intreprinzi. Exista chiar si studii facute de catre cei de la Southern Connecticut State University in SUA, care au testat efectele psihologice ale mai multor sporturi. Printre practicantii de sport, jucatorii de tenis au obtinut cele mai mari scoruri la respect de sine, vigoare si optimism si scorul cel mai mic la confuzie, tensiune si anxietate.

Tenisul poate sa fie ceea ce vrei tu sa fie, un antrenament al intreg corpului,un joc de socializare, o ocazie de competitie sau pur si simplu timp petrecut alaturi de toata familia. Avantajele acestui sport complet sunt ca oricare ar fi motivatia ta, te vei simti mai puternic, mai sanatos, mai fericit si te vei si distra in acelasi timp.  Tenisul te incurajeaza sa interactionezi cu ceilalti, fie pentru distractie sau pentru business.

Nu trebuie sa ne crezi pe cuvant, daca ti-am trezit interesul pentru ceva nou, programeaza-te la o lectie demo cu unul dintre antrenorii nostri. Fara nicio obligatie, lectia iti ofera ocazia sa vezi daca tenisul iti este potrivit.

Fie ca iti doresti pentru tine sau copiii ta sa joace tenis, noi te putem ajuta sa afli.  Lasa-ne detaliile tale mai jos si te contactam cat mai curand!